01/28/12 Last Track to Philly
Saturday, 28 January 2012 22:32    PDF Print E-mail


 

Licensed to Walt Whitman High School   HY-TEK's Meet Manager 1/29/2012 06:36 PM
                       LAST TRACK TP PHILLY - 1/28/2012                        
                         GEORGETOWN PREP HANLEY CENTER                         
                                    Results                                    
 
Girls 1 Mile Run B Race
================================================================
 Meet Record: # 5:31.44  1/29/2011   Katherine Scully, Holten Arms             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Beakes, Caroline             Bethesda-Che           5:34.96  
  2 Webster, Helen               Bethesda-Che           5:39.12  
  3 Koffler, Julie               Severna Park           5:39.22  
  4 Haberkam, Kaylee             Perryville             5:42.21  
  5 Alms, Cindy                  Reservoir              5:42.83  
  6 Yi, Angelica                 River Hill             5:43.52  
  7 Glenn, Sydney                Dulaney                5:44.00  
  8 Akpaete, Udeme               Springbrook            5:45.71  
  9 Gawitt, Jana                 Severna Park           5:47.11  
 10 Tomlinson, Amanda            Sherwood               5:49.36  
 11 Marshall, Jubilee            Georgetown V           5:49.91  
 12 Almeida, Sydney              Springbrook            5:50.74  
 13 Mason, Courtney              Damascus               5:51.09  
 14 Snyder, Mackenzie            Oakland Mill           5:51.33  
 15 Kynoch, Mackenzie            St. Andrew's           5:51.96  
 16 Gorman, Brianna              Urbana                 5:52.12  
 16 Krasne, Tess                 Georgetown D           5:52.12  
 18 Van Wert, Keegan             Quince Orcha           5:52.14  
 19 Gromacki, Alex               John Carroll           5:52.62  
 20 Uebele, Hannah               Milford                5:56.53  
 21 Sanchez, Victoria            The Seton Ke           5:57.17  
 22 Winkler, Julia               Georgetown D           5:57.78  
 23 Moritz, Jackie               Maryvale Pre           5:58.02  
 24 Walter, Hannah               Mt  de Sales           5:58.20  
 25 Erb, Mara                    Col. Zadok M           6:01.13  
 26 Popp, Hannah                 Mt  de Sales           6:01.66  
 27 Zeichner, Sarah              Walt Whitman           6:05.66  
 28 McNabney, Eva                Bryn Mawr              6:06.49  
 29 Henderson, Kaitlyn           North East             6:09.83  
 30 Mahlmann, Ariel              Sherwood               6:10.48  
 31 Stasiowski, Caroline         The Seton Ke           6:10.63  
 32 Brightbill, Maddie           Georgetown V           6:15.81  
 33 Ademola, Eshter              Bladensburg            6:17.53  
 34 Pettaway, Kandice            Elizabeth Se           6:20.49  
 35 Shoemaker, Emma              Paint Branch           6:23.64  
 36 Noel, Julia                  Maryvale Pre           6:29.54  
 37 Specht, Clare                Holton-Arms            6:30.81  
 38 Clarke, Jackie               St. Mary's R           6:31.58  
 39 Schulze, Kristen             Milford                6:41.02  
 40 Robertson, Brianna           Kipp Dc: Col           6:42.83  
 41 Kitt, Eliabeth               Holton-Arms            6:57.06  
 42 McEaddy, Nicole              Elizabeth Se           6:58.52  
 43 Schewber, Kyla               James Hubert           7:03.13  
 44 Chason, Rachel               Potomac Scho           7:09.30  
 45 Stevenson, Florence          Col. Zadok M           7:11.48  
 46 Thronoson, Lauren            Potomac Scho           7:19.08  
 
Girls 1 Mile Run A Race
================================================================
 Meet Record: # 5:10.50  1/31/2009   Anneka Wilson, PTP                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lang, Tiffany                Oakland Mill           5:23.65  
  2 Griffith, Isabel             Dulaney                5:23.84  
  3 Buescher, Karli              Mount Hebron           5:25.30  
  4 Cook, Holly                  John Carroll           5:28.37  
  5 Dodson, Jordan               Perryville             5:29.23  
  6 Schreiber, Regina            Quince Orcha           5:33.60  
  7 Young, Leanne                River Hill             5:40.48  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: # 11:19.48  1/30/2010   Grace Carr, Georgetown Visit             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Farrell, Ava                 Bethesda-Che          11:18.32# 
  2 Mansbach, Hannah             Glenelg Coun          11:29.71  
  3 Young, Leanne                River Hill            11:56.81  
  4 Balles, Sarah                The Seton Ke          11:59.25  
  5 Hemler, Alyssa               Oakland Mill          12:02.48  
  6 Corse, Alexa                 Bryn Mawr             12:13.92  
  7 Schoener, Hannah             Severna Park          12:26.40  
  8 Wilson, Katie                Reservoir             12:33.74  
  9 Wells, Cierra                Quince Orcha          12:36.63  
 10 Taylor, Alyssa               Centennial            13:14.02  
 11 Feuer, Elyssa                Walt Whitman          13:19.94  
 
Girls 4x200 Meter Relay A Relay
===================================================================
 Meet Record: # 1:46.82  1/31/2009   Elizabeth Seton, ELS                      
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 McKinley Technology  'A'                            1:49.22   1 
  2 St John's College  'A'                              1:49.77   8 
  3 Owen J. Roberts  'A'                                1:49.87   8 
  4 Mount Hebron  'A'                                   1:50.04   2 
  5 Col. Zadok Magruder  'A'                            1:51.44   1 
  6 Mt  de Sales  'A'                                   1:51.97   2 
  7 Paint Branch  'A'                                   1:52.16   2 
  8 Reservoir  'A'                                      1:53.02   3 
  9 Franklin  'A'                                       1:53.36   1 
 10 Bryn Mawr  'A'                                      1:53.77   3 
 11 Sherwood  'A'                                       1:54.09   3 
 12 Milford  'A'                                        1:54.12   1 
 13 Walt Whitman  'A'                                   1:54.64   4 
 14 Elizabeth Seton  'A'                                1:54.69   1 
 15 Quince Orchard  'A'                                 1:54.70   5 
 16 Holton-Arms  'A'                                    1:54.72   7 
 17 River Hill  'A'                                     1:55.07   5 
 18 Oakland Mills  'A'                                  1:55.43   7 
 19 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           1:55.68   2 
 20 John F Kennedy  'A'                                 1:55.69   4 
 21 Georgetown Visitation Prep  'A'                     1:56.14   4 
 22 Damascus  'A'                                       1:56.15   6 
 23 Severna Park  'A'                                   1:56.16   5 
 24 McDonogh  'A'                                       1:56.41   2 
 25 Potomac School  'A'                                 1:57.67   5 
 26 Maryvale Prep  'A'                                  1:57.96   3 
 27 Georgetown Day  'A'                                 1:58.63   6 
 27 Springbrook  'A'                                    1:58.63   7 
 29 Centennial  'A'                                     1:58.75   4 
 30 Gaithersburg  'A'                                   1:58.84   4 
 31 Dulaney  'A'                                        1:59.44   3 
 32 The Seton Keough  'A'                               1:59.68   7 
 33 James Hubert Blake  'A'                             1:59.86   5 
 34 St Stephens and St Agnes  'A'                       2:01.98   6 
 35 John Carroll  'A'                                   2:03.01   6 
 36 Urbana  'A'                                         2:04.72   6 
 37 Bladensburg  'A'                                    2:05.62   5 
 38 Bishop Ireton  'A'                                  2:05.74   4 
 39 Kipp Dc: College Prep  'A'                          2:05.81   6 
 40 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   2:10.16   8 
 
Girls 4x200 Meter Relay B Relays
===================================================================
 Meet Record: # 1:54.75  1/29/2011   Northwood, Northwood                      
                         B Morales, L Parker, Z Rowley, S Thomas           
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Elizabeth Seton  'B'                                1:54.30#  1 
  2 Paint Branch  'B'                                   1:57.19   2 
  3 St John's College  'B'                              1:57.25   1 
  4 Mt  de Sales  'B'                                   1:58.37   2 
  5 Reservoir  'B'                                      1:59.34   1 
  6 River Hill  'B'                                     1:59.66   3 
  7 Bethesda-Chevy Chase  'B'                           2:00.57   3 
  8 Maryvale Prep  'A'                                  2:01.18   6 
  9 Mount Hebron  'B'                                   2:03.61   2 
 10 Georgetown Visitation Prep  'A'                     2:04.12   6 
 11 Gaithersburg  'B'                                   2:05.13   3 
 12 Holton-Arms  'B'                                    2:05.37   5 
 13 Walt Whitman  'B'                                   2:06.13   4 
 14 John F Kennedy  'B'                                 2:06.38   2 
 15 Franklin  'B'                                       2:07.27   1 
 16 Quince Orchard  'B'                                 2:07.56   2 
 17 St Stephens and St Agnes  'B'                       2:07.66   7 
 18 Damascus  'B'                                       2:09.25   3 
 19 Georgetown Day  'B'                                 2:09.32   5 
 20 Wheaton  'B'                                        2:11.02   4 
 21 Sherwood  'B'                                       2:11.14   4 
 22 Oakland Mills  'A'                                  2:11.99   1 
 23 The Seton Keough  'B'                               2:12.26   7 
 24 Urbana  'B'                                         2:13.42   4 
 25 James Hubert Blake  'B'                             2:15.88   4 
 26 Col. Zadok Magruder  'B'                            2:17.15   5 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: # 4:04.31  1/31/2009   Archbishop Carroll, Archbishop Carroll    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Franklin  'A'                                       4:12.91   7 
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:14.57   7 
  3 Mount Hebron  'A'                                   4:14.98   7 
  4 Bladensburg  'A'                                    4:18.91   4 
  5 McDonogh  'A'                                       4:19.56   7 
  6 Dulaney  'A'                                        4:22.08   2 
  7 John F Kennedy  'A'                                 4:23.57   2 
  8 Walt Whitman  'A'                                   4:24.06   7 
  9 Paint Branch  'A'                                   4:24.12   6 
 10 Urbana  'A'                                         4:24.93   4 
 11 Elizabeth Seton  'A'                                4:26.78   4 
 12 Sherwood  'A'                                       4:27.51   5 
 13 Oakland Mills  'A'                                  4:27.75   2 
 14 Potomac School  'A'                                 4:27.92   3 
 15 Georgetown Day  'A'                                 4:29.32   6 
 16 Damascus  'A'                                       4:30.44   4 
 17 Maryvale Prep  'A'                                  4:30.47   4 
 18 McKinley Technology  'A'                            4:30.78   2 
 19 Holton-Arms  'A'                                    4:30.99   3 
 20 Gaithersburg  'A'                                   4:31.92   3 
 21 River Hill  'A'                                     4:34.07   6 
 22 Bryn Mawr  'A'                                      4:35.66   5 
 23 The Seton Keough  'A'                               4:39.20   6 
 24 James Hubert Blake  'A'                             4:40.63   6 
 25 Quince Orchard  'A'                                 4:41.97   3 
 26 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:42.76   6 
 27 Bishop Ireton  'A'                                  4:47.59   5 
 28 St John's College  'A'                              5:01.06   1 
 29 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   5:08.78   1 
 30 St. Mary's Ryken  'A'                               5:11.74   3 
 31 Col. Zadok Magruder  'A'                            5:22.96   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: # 9:47.92  1/31/2009   Bethesda Chevy Chase, BCC                 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          10:01.12  
  2 Mt  de Sales  'A'                                  10:02.19  
  3 Dulaney  'A'                                       10:02.25  
  4 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:16.43  
  5 Severna Park  'A'                                  10:28.21  
  6 Walt Whitman  'A'                                  10:34.34  
  7 Reservoir  'A'                                     10:35.16  
  8 Mount Hebron  'A'                                  10:40.63  
  9 Maryvale Prep  'A'                                 10:46.29  
 
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
 Meet Record: # 4:16.05  1/30/2010   McDonogh, McDonogh                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mt  de Sales  'A'                                   4:17.11   2 
  2 Archbishop Spalding  'A'                            4:17.40   1 
  3 Reservoir  'A'                                      4:25.69   2 
  4 Franklin  'A'                                       4:30.87   2 
  5 Bladensburg  'A'                                    4:33.19   2 
  6 Gaithersburg  'A'                                   4:33.39   1 
  7 Walt Whitman  'A'                                   4:34.45   1 
  8 McDonogh  'A'                                       4:35.39   1 
  9 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:39.25   2 
 10 Severna Park  'A'                                   4:41.83   1 
 11 John Carroll  'A'                                   4:43.43   3 
 12 Elizabeth Seton  'A'                                4:43.86   4 
 13 Oakland Mills  'A'                                  4:44.51   4 
 14 Sherwood  'A'                                       4:46.05   2 
 15 Springbrook  'A'                                    4:46.24   7 
 16 Dulaney  'A'                                        4:46.76   4 
 17 McKinley Technology  'A'                            4:47.26   7 
 18 Milford  'A'                                        4:48.01   7 
 19 Perryville  'A'                                     4:48.08   5 
 20 Urbana  'A'                                         4:51.67   4 
 21 The Seton Keough  'A'                               4:55.30   6 
 22 Mount Hebron  'A'                                   4:55.94   3 
 23 River Hill  'A'                                     4:56.62   4 
 24 Paint Branch  'A'                                   5:00.39   5 
 25 Georgetown Visitation Prep  'A'                     5:00.41   5 
 26 Maryvale Prep  'A'                                  5:01.46   5 
 27 Potomac School  'A'                                 5:01.98   3 
 28 Quince Orchard  'A'                                 5:02.80   5 
 29 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   5:06.00   7 
 30 John F Kennedy  'A'                                 5:06.66   6 
 31 Georgetown Day  'A'                                 5:08.19   6 
 32 Damascus  'A'                                       5:10.31   3 
 33 Wheaton  'A'                                        5:20.08   6 
 34 St. Mary's Ryken  'A'                               5:34.17   7 
 35 James Hubert Blake  'A'                             5:40.64   5 
 36 St John's College  'A'                              5:45.91   7 
 -- Bishop Ireton  'A'                                       NT   8 
 -- Owen J. Roberts  'A'                                     NT   8 
 -- Holton-Arms  'A'                                         NT   8 
 
Girls Distance Medley
================================================================
 Meet Record: # 12:43.64  1/29/2011   Governor Thomas Johnson, Governor Tho    
                          A Powell, B Brownfield, K Galligan, S Plombon     
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          12:47.99  
  2 Severna Park  'A'                                  12:50.13  
  3 Mt  de Sales  'A'                                  12:54.84  
  4 John Carroll  'A'                                  13:11.79  
  5 Reservoir  'A'                                     13:15.35  
  6 McDonogh  'A'                                      13:21.94  
  7 Oakland Mills  'A'                                 13:26.40  
  8 Walt Whitman  'A'                                  13:28.22  
  9 Georgetown Visitation Prep  'A'                    13:46.14  
 10 Urbana  'A'                                        13:50.06  
 11 Bryn Mawr  'A'                                     14:06.31  
 -- Damascus  'A'                                           DNF  
 
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle A Relay
===================================================================
 Meet Record: # 31.31  1/31/2009   Oxon Hill High School, Oxon Hill            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 McKinley Technology  'A'                              34.02   6 
  2 Quince Orchard  'A'                                   34.44   2 
  3 Paint Branch  'A'                                     34.54   3 
  4 Urbana  'A'                                           34.56   2 
  5 Holton-Arms  'A'                                      34.63   7 
  6 John Carroll  'A'                                     34.71   2 
  7 River Hill  'A'                                       34.87   1 
  8 Owen J. Roberts  'A'                                  34.90   6 
  9 Reservoir  'A'                                        35.31   4 
 10 Col. Zadok Magruder  'A'                              35.43   1 
 11 Mt  de Sales  'A'                                     36.06   1 
 12 Oakland Mills  'A'                                    36.98   4 
 13 Dulaney  'A'                                          37.30   4 
 14 McDonogh  'A'                                         38.31   5 
 15 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             38.37   5 
 16 The Seton Keough  'A'                                 38.73   6 
 17 Sherwood  'A'                                         41.00   3 
 18 John F Kennedy  'A'                                   44.02   4 
 -- Walt Whitman  'A'                                        DQ   3 
 -- Elizabeth Seton  'A'                                     DQ   5  went around hurdle
 
Girls High Jump
================================================================
 Meet Record: #  5-06  2/2/2008    Lacey Schuman, Maryvale Prep                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinnerichs, Natiaha          Holton-Arms            5-04.00  
  2 Brannock, Ashley             Franklin               4-10.00  
  3 Entwistle, Madeleine         Walt Whitman           4-08.00  
  3 Spruijt, Monique             Urbana                 4-08.00  
  3 Driver, Rebecca              John Carroll           4-08.00  
  3 Janss, Laura                 Damascus               4-08.00  
  7 Vinton, Shannon              John Carroll          J4-08.00  
  7 Kennelly, Liz Anne           Maryvale Pre          J4-08.00  
  9 Brown, Jasmine               Maryvale Pre          J4-08.00  
 10 Evans, Jennifer              River Hill            J4-08.00  
 -- Paese, Lauren                Sherwood                    NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
 Meet Record: # 10-06  1/29/2011   Emma King, Oakdale                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kalisz, Justine              Urbana                 9-06.00  
  2 Bertrand, Tori               North East             9-00.00  
  3 Davis, Caitlin               River Hill             8-06.00  
  4 Panasenkov, Catherine        Quince Orcha           8-00.00  
  5 Hild, Katie                  Perryville            J8-00.00  
  6 Davis, Kelly                 River Hill             7-06.00  
 -- Guckert, Alicya              Maryvale Pre                NH  
 -- Kowalk, Katherine            Governor Tho                NH  
 -- Becker, Savannah             Milford                     NH  
 -- Tizard, Emma                 Maryvale Pre                NH  
 -- Doherty, Katie               McDonogh                    NH  
 -- Taylor, Brittany             Urbana                      NH  
 -- Steinman, Samantha           The Seton Ke                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
 Meet Record: # 18-09  2/2/2008    Christina Manning, WTA                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chapman, Simone              Banneker              16-07.25  
  2 Mayo, Johvonna               McKinley Tec          16-06.00  
  3 Robertson, Jeida             Col. Zadok M          16-02.50  
  3 Sullivan, Holly              Owen J. Roberts       16-02.50  
  5 Johnson, Davida              Milford               15-10.50  
  6 Aganovik, Sarah              McDonogh              15-10.00  
  7 Amegashie, Anavi             Urbana                15-03.25  
  8 Brown, Jasmine               Maryvale Pre          15-02.50  
  9 Davis, Caitlin               River Hill            15-01.75  
 10 Fennell, Autumn              McKinley Tec          15-01.00  
 11 Francois, Jahan              Urbana                14-07.25  
 12 Davis, Kelly                 River Hill            14-03.25  
 -- Winder, Keyanna              Milford                     ND  
 -- Adeokun, Mobolaji            DuVal                       ND  
 -- Rampolla, Maggie             Maryvale Pre                ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================
 Meet Record: # 40-05.50  2/2/2008    Erin Brooks, Seton Keough                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Francois, Jahan              Urbana                34-04.50  
  2 Aganovic, Sara               McDonogh              34-03.00  
  3 Davis, Caitlin               River Hill            32-03.50  
  4 Amegashie, Anavi             Urbana                32-02.25  
  5 Cudjoe, Gabrielle            James Hubert          32-01.00  
  6 Payne, Kaitlyn               Milford               31-00.00  
 -- Robertson, Jeida             Col. Zadok M                ND  
 
Girls Shot Put
================================================================
 Meet Record: # 45-04.50  1/31/2009   Emily Vannoy, Thomas Johnson             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Butler-Duncan, Marina        Bryn Mawr             36-08.50  
  2 Mallory, Lenetta             Elizabeth Se          33-02.50  
  3 Jonjo, Jamillah              Quince Orcha          32-10.00  
  4 Agoris, Christine            Franklin              32-02.00  
  5 Olatunde, Ameerat            Sherwood             J32-02.00  
  6 Hall, Katherine              Elizabeth Se          32-01.00  
  7 Yuille, Crystal              Urbana                31-06.00  
  8 Tomdio, Shirley              Georgetown V          29-09.00  
  9 Brown, Micah                 Springbrook           28-01.00  
 10 Paul, Corinne                St John's Co          27-11.50  
 -- Steinman, Samantha           The Seton Ke                ND  
 
Boys 1 Mile Run B Race
================================================================
 Meet Record: # 4:38.11  2/3/2007    Corey Hancock, Dulaney                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Nick                Sherwood               4:33.81# 
  2 Armbruster, Alex             St. Andrew's           4:41.48  
  3 Forsyth, Ryan                Severna Park           4:42.86  
  4 Knaide, Dave                 John Carroll           4:43.61  
  5 Peacock, Malcolm             Dulaney                4:45.66  
  6 Brumbaugh, Thomas            Oakland Mill           4:46.48  
  7 Terpos, Ted                  Loyola Blake           4:46.95  
  8 Metz, Peter                  Georgetown D           4:47.22  
  9 Cooley, Dillon               Severna Park           4:48.31  
 10 Beck, Daniel                 Linganore              4:48.93  
 11 Shuman, Troy                 Urbana                 4:49.44  
 12 Pasti, Mike                  Col. Zadok M           4:49.87  
 13 Escobar, Juan                Col. Zadok M           4:50.20  
 14 Rasband, Neil                Linganore              4:50.51  
 15 Calacci, Thomas              Damascus               4:51.06  
 16 Alemu, Dereje- Wondima       Sherwood               4:52.48  
 17 Weinstein, Ben               Mount Hebron           4:53.31  
 18 Bowling, Cameron             Oakland Mill           4:53.69  
 19 Levine, Louis                Governor Tho           4:53.73  
 20 Marvel, Quinn                Dulaney                4:53.82  
 21 Boardman, Sam                Georgetown D           4:54.65  
 22 Tadesse, Binyam              John F Kenne           4:56.46  
 23 Pochettino, Owen             Reservoir              4:56.98  
 24 Smith, Michael               Mount Hebron           4:57.73  
 25 Deckert, Travis              Mount Saint            4:57.91  
 26 Demaree, Marshall            River Hill             4:58.95  
 27 Font, Alec                   Centennial             5:00.03  
 28 Barton, Eric                 Perryville             5:02.31  
 29 Ahmed, Ramiz                 Gaithersburg           5:02.90  
 30 Dorsey, Harold               Paint Branch           5:02.97  
 31 Baker, Sam                   Bethesda-Che           5:05.62  
 32 Genuario, Dominic            Mount Saint            5:05.75  
 33 Michelson, Andrew            McDonogh               5:05.77  
 34 Huelsbeck, Kristofer         Perryville             5:06.41  
 35 Easter, Aaron                Rising Sun             5:06.65  
 36 Johnson, Nicholas            Governor Tho           5:06.70  
 37 Magalhaes, Eric              St. Andrew's           5:07.17  
 38 Merkle, Michael              Franklin               5:08.80  
 39 Eshelman, Andrew             Milford                5:09.26  
 40 Sanchez, Frank               Archbishop C           5:12.54  
 41 Kane, Logan                  Archbishop S           5:12.85  
 42 Gibson, Tucker               Potomac Scho           5:13.58  
 43 Boden, Matthew               Bethesda-Che           5:16.57  
 44 Whaley, Ryan                 Rising Sun             5:18.09  
 45 Braam, Ryan                  St. Mary's R           5:18.21  
 46 Oxley, Joshua                James Hubert           5:21.22  
 47 Spangler, Adam               Archbishop S           5:24.91  
 48 Washington, Ryan             Springbrook            5:27.13  
 49 General, Charles             Kipp Dc: Col           5:28.00  
 50 Citrenbaum, Bryan            James Hubert           5:28.22  
 51 Amzat, Sadiq                 Bladensburg            5:28.51  
 52 Kassahun, Solomon            Cardozo                5:29.00  
 53 Phalen, Henry                Milford                5:30.81  
 54 Goode, Juneil                Central                5:34.40  
 55 Kensinger, Mark              Potomac Scho           5:39.60  
 56 Chapin, Archer               Georgetown P           5:40.20  
 57 Rennert, David               Wheaton                5:41.51  
 58 Vargas, Jason                Wheaton                5:41.58  
 59 Thompson, Derek              Springbrook            6:04.21  
 60 Harris, Kem                  Kipp Dc: Col           6:55.60  
 
Boys 1 Mile Run A Race
================================================================
 Meet Record: # 4:25.46  2/3/2007    Vince Walsh, Dulaney                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chapin, Joey                 Georgetown P           4:24.36# 
  2 Meadows, Will                Gilman                 4:25.20# 
  3 Wegner, Michael              Loyola Blake           4:26.04  
  4 Laratta, Evan                Quince Orcha           4:26.44  
  5 Heydrick, Chris              River Hill             4:34.60  
  6 Burnham, Evan                Quince Orcha           4:37.08  
  7 Alban, Derek                 John Carroll           4:40.37  
  8 Strouse, Greyson             Urbana                 4:41.48  
  9 Neil, Lorenzo                Paint Branch           4:52.75  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: # 9:17.13  2/2/2008    Solomon Haile, Sherwood                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Duboyce, Patrick             Linganore              9:33.93  
  2 McGinley, Austin             Rising Sun             9:38.61  
  3 Samet, Daniel                Georgetown D           9:43.07  
  4 Corbusier, Kevin             Loyola Blake           9:46.39  
  5 Zunkeler, Sam                Gilman                 9:47.90  
  6 Pickett, Ben                 John Carroll           9:52.30  
  7 Shipley, James               Severna Park           9:53.65  
  8 Horton, Peter                Bethesda-Che          10:17.52  
  9 DiGiandomenico, Jacob        Mount Saint           10:30.40  
 10 Cookman, Carus               Dulaney               10:34.66  
 
Boys 4x200 Meter Relay A Relay
===================================================================
 Meet Record: # 1:30.76  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mount Saint Joseph  'A'                             1:35.22   1 
  2 Linganore  'A'                                      1:35.42   1 
  3 Reservoir  'A'                                      1:35.55   1 
  4 Paint Branch  'A'                                   1:35.94   2 
  5 Georgetown Prep  'A'                                1:36.03   2 
  6 Seneca Valley  'A'                                  1:36.38   4 
  7 Dulaney  'A'                                        1:36.63   4 
  8 John F Kennedy  'A'                                 1:36.81   2 
  9 River Hill  'A'                                     1:36.98   4 
 10 Col. Zadok Magruder  'A'                            1:37.26   3 
 11 Mount Hebron  'A'                                   1:37.36   2 
 12 Quince Orchard  'A'                                 1:37.97   3 
 12 St John's College  'A'                              1:37.97   1 
 14 Milford  'A'                                        1:38.22   2 
 15 Oakland Mills  'A'                                  1:38.29   5 
 16 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   1:38.96   8 
 17 St. Andrew's Episcopal  'A'                         1:39.00   5 
 18 Franklin  'A'                                       1:39.04   2 
 18 Damascus  'A'                                       1:39.04   5 
 20 Georgetown Day  'A'                                 1:39.13   4 
 21 Gilman  'A'                                         1:39.25   1 
 22 McKinley Technology  'A'                            1:39.29   5 
 23 Centennial  'A'                                     1:39.59   3 
 24 Sherwood  'A'                                       1:39.60   6 
 25 Bishop Ireton  'A'                                  1:39.89   7 
 26 Severna Park  'A'                                   1:40.00   6 
 27 Governor Thomas Johnson  'A'                        1:40.39   7 
 28 Bladensburg  'A'                                    1:41.96   3 
 29 Archbishop Curley  'A'                              1:42.00   6 
 30 James Hubert Blake  'A'                             1:42.04   3 
 31 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           1:42.61   5 
 32 Gaithersburg  'A'                                   1:42.75   5 
 33 Potomac School  'A'                                 1:43.35   8 
 34 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:43.78   8 
 35 Springbrook  'A'                                    1:43.96   8 
 36 Archbishop Spalding  'A'                            1:44.05   3 
 37 Wheaton  'A'                                        1:44.23   7 
 38 St. Mary's Ryken  'A'                               1:44.74   7 
 39 North East  'A'                                     1:45.40   6 
 40 Kipp Dc: College Prep  'A'                          1:45.70   6 
 41 Urbana  'A'                                         1:46.50   6 
 42 Cardozo  'A'                                        1:50.18   7 
 -- Loyola Blakefield  'A'                                   FS   4 
 -- Walt Whitman  'A'                                        DQ   8  out of zone
 
Boys 4x200 Meter Relay B Relays
===================================================================
 Meet Record: # 1:39.73  1/29/2011   Frederick Douglas, Frederick Douglas      
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Quince Orchard  'B'                                 1:39.13#  1 
  2 Loyola Blakefield  'B'                              1:39.86   2 
  3 Archbishop Spalding  'A'                            1:40.58   5 
  4 Paint Branch  'B'                                   1:41.55   1 
  5 Mount Hebron  'B'                                   1:42.20   3 
  6 Sherwood  'B'                                       1:42.28   4 
  7 Centennial  'A'                                     1:42.37   5 
  8 Reservoir  'B'                                      1:42.62   1 
  9 Gaithersburg  'B'                                   1:44.44   3 
 10 Col. Zadok Magruder  'B'                            1:44.65   2 
 11 St John's College  'B'                              1:44.79   2 
 12 Georgetown Day  'B'                                 1:45.02   3 
 13 John F Kennedy  'B'                                 1:45.20   1 
 14 Centennial  'B'                                     1:45.90   3 
 15 River Hill  'B'                                     1:46.74   4 
 16 Franklin  'B'                                       1:47.63   1 
 17 Georgetown Prep  'B'                                1:47.68   2 
 18 Walt Whitman  'B'                                   1:47.83   4 
 19 Oakland Mills  'B'                                  1:48.41   4 
 20 McKinley Technology  'B'                            1:49.31   2 
 21 Milford  'B'                                        1:50.66   1 
 22 Seneca Valley  'B'                                  1:52.61   4 
 23 Linganore  'B'                                      1:55.24   2 
 24 James Hubert Blake  'B'                             2:00.52   5 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: # 3:23.35  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mount Hebron  'A'                                   3:34.97   5 
  2 Loyola Blakefield  'A'                              3:35.32   3 
  3 John F Kennedy  'A'                                 3:36.61   6 
  4 Dulaney  'A'                                        3:37.40   4 
  5 Centennial  'A'                                     3:37.67   2 
  6 Potomac School  'A'                                 3:38.81   6 
  7 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           3:38.99   2 
  8 Linganore  'A'                                      3:39.76   5 
  9 Damascus  'A'                                       3:42.15   5 
 10 McDonogh  'A'                                       3:42.38   3 
 11 Walt Whitman  'A'                                   3:42.52   7 
 12 Gaithersburg  'A'                                   3:42.72   7 
 13 Sherwood  'A'                                       3:43.32   7 
 14 Oakland Mills  'A'                                  3:43.53   4 
 15 River Hill  'A'                                     3:44.88   7 
 16 Georgetown Day  'A'                                 3:45.43   7 
 17 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   3:45.82   1 
 18 Franklin  'A'                                       3:45.92   2 
 19 Col. Zadok Magruder  'A'                            3:46.43   2 
 20 Archbishop Curley  'A'                              3:46.50   2 
 21 Seneca Valley  'A'                                  3:46.91   7 
 22 Governor Thomas Johnson  'A'                        3:47.30   4 
 23 McKinley Technology  'A'                            3:48.62   4 
 24 Georgetown Prep  'A'                                3:50.17   4 
 25 Central  'A'                                        3:51.41   1 
 26 John Carroll  'A'                                   3:51.56   2 
 27 St John's College  'A'                              3:53.77   6 
 28 Paint Branch  'A'                                   3:56.48   6 
 29 Archbishop Spalding  'A'                            3:57.10   5 
 30 St. Mary's Ryken  'A'                               3:58.16   4 
 31 Urbana  'A'                                         4:00.21   6 
 32 Quince Orchard  'A'                                 4:06.04   3 
 33 Springbrook  'A'                                    4:20.67   1 
 34 Wheaton  'A'                                        4:36.02   1 
 -- James Hubert Blake  'A'                                  DQ   5  hand off off track
 -- Bladensburg  'A'                                         DQ   3  cut in too early
 -- Bishop Ireton  'A'                                       DQ   5  broke early
 
Boys 4x800 Yard Relay
================================================================
 Meet Record: # 8:14.72  2/3/2007    Quince Orchard, Quince Orchard            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gilman  'A'                                         8:12.12# 
  2 Georgetown Prep  'A'                                8:24.09  
  3 Dulaney  'A'                                        8:37.15  
  4 River Hill  'A'                                     8:40.66  
  5 Quince Orchard  'A'                                 8:43.69  
  6 Mount Hebron  'A'                                   8:45.43  
  7 Linganore  'A'                                      8:52.04  
  8 Severna Park  'A'                                   8:55.07  
  9 Reservoir  'A'                                      8:55.65  
 
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
 Meet Record: # 3:38.10  1/30/2010   Georgetown Prep, GP                       
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Linganore  'A'                                      3:42.70   1 
  2 Reservoir  'A'                                      3:43.06   1 
  3 Georgetown Prep  'A'                                3:44.39   2 
  4 Paint Branch  'A'                                   3:44.68   1 
  5 Sherwood  'A'                                       3:46.91   4 
  6 McDonogh  'A'                                       3:47.44   2 
  7 Mount Hebron  'A'                                   3:47.81   2 
  8 Walt Whitman  'A'                                   3:47.88   3 
  9 Mount Saint Joseph  'A'                             3:50.54   2 
 10 River Hill  'A'                                     3:52.56   2 
 11 Milford  'A'                                        3:52.79   6 
 12 Urbana  'A'                                         3:54.52   1 
 13 Damascus  'A'                                       3:56.47   5 
 14 Dulaney  'A'                                        3:57.25   2 
 15 Gaithersburg  'A'                                   3:58.75   4 
 16 Gilman  'A'                                         3:58.94   1 
 17 Severna Park  'A'                                   4:01.06   4 
 18 Quince Orchard  'A'                                 4:03.58   4 
 19 Seneca Valley  'A'                                  4:03.70   7 
 20 Georgetown Day  'A'                                 4:05.89   5 
 21 Franklin  'A'                                       4:05.95   3 
 22 Loyola Blakefield  'A'                              4:07.00   3 
 23 James Hubert Blake  'A'                             4:08.15   3 
 24 St. Mary's Ryken  'A'                               4:09.29   8 
 25 North East  'A'                                     4:09.97   5 
 26 Oakland Mills  'A'                                  4:12.98   7 
 27 Wheaton  'A'                                        4:16.00   6 
 28 Archbishop Spalding  'A'                            4:16.96   4 
 29 John F Kennedy  'A'                                 4:20.65   6 
 30 Bladensburg  'A'                                    4:20.95   8 
 31 Bishop Ireton  'A'                                  4:21.58   3 
 32 Kipp Dc: College Prep  'A'                          4:23.78   4 
 33 Cardozo  'A'                                        4:25.12   7 
 34 McKinley Technology  'A'                            4:27.44   8 
 35 Central  'A'                                        4:29.44   8 
 36 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:31.66   5 
 37 Springbrook  'A'                                    4:33.91   6 
 38 Friendship-Edison Collegiate  'A'                   4:36.94   7 
 -- Governor Thomas Johnson  'A'                            DNF   7 
 -- Potomac School  'A'                                      DQ   6  runner wore jewlery
 
Boys Distance Medley
================================================================
 Meet Record: # 10:42.79  1/31/2009   Georgetown Prep, GP                      
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gilman  'A'                                        10:34.18# 
  2 Linganore  'A'                                     10:41.00# 
  3 Governor Thomas Johnson  'A'                       10:50.12  
  4 Georgetown Day  'A'                                10:51.88  
  5 McDonogh  'A'                                      10:53.29  
  6 John Carroll  'A'                                  11:00.57  
  7 Urbana  'A'                                        11:00.87  
  8 Severna Park  'A'                                  11:03.56  
  9 Reservoir  'A'                                     11:14.09  
 10 River Hill  'A'                                    11:32.59  
 11 Archbishop Spalding  'A'                           11:45.97  
 
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle A Relay
===================================================================
 Meet Record: # 28.60  1/30/2010   McDonogh, McDonogh                          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Reservoir  'A'                                        30.34   2 
  2 Loyola Blakefield  'A'                                30.51   4 
  3 John F Kennedy  'A'                                   30.71   2 
  4 Archbishop Curley  'A'                                30.81   3 
  5 Paint Branch  'A'                                     30.97   5 
  6 Dulaney  'A'                                          31.00   4 
  7 McDonogh  'A'                                         31.58   3 
  8 Sherwood  'A'                                         31.72   5 
  9 Quince Orchard  'A'                                   32.12   1 
 10 Georgetown Prep  'A'                                  32.18   3 
 11 McKinley Technology  'A'                              32.20   6 
 12 Urbana  'A'                                           32.91   1 
 13 Oakland Mills  'A'                                    33.06   5 
 14 St. Mary's Ryken  'A'                                 33.36   7 
 15 Governor Thomas Johnson  'A'                          33.86   7 
 16 Wheaton  'A'                                          33.98   6 
 17 Linganore  'A'                                        34.08   4 
 18 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             35.04   5 
 19 Archbishop Spalding  'A'                              36.42   6 
 -- Mount Saint Joseph  'A'                                  FS   1 
 -- Col. Zadok Magruder  'A'                                 DQ   1  hooked hurdle
 
Boys High Jump
================================================================
 Meet Record: #  6-08  1/31/2009   Tristan Benton, NPT                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Coiner, Julian               Linganore              6-06.00  
  2 Swann, Devin                 Mount Saint            6-02.00  
  3 Johnson, Darrian             Severna Park           5-10.00  
  4 Grunewald, Nick              Georgetown P          J5-10.00  
  5 Hoover-Hankerson, Bryson     Georgetown P           5-08.00  
  6 Pulley, Wesley               Col. Zadok M          J5-08.00  
  7 Gbolie, Colin                Seneca Valle           5-06.00  
 -- Britton, Jordan              Gilman                      NH  
 -- Assoua, Gaston               James Hubert                NH  
 -- Merritt, Peter               Gilman                      NH  
 -- Hatcher, Landrie             Mount Saint                 NH  
 -- Jack, Joshua                 DuVal                       NH  
 -- Cronauer, Michael            Franklin                    NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
 Meet Record: # 12-00  1/29/2011   Nicholas Sabharwal, Unattached              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Donitzen, Greg               Governor Tho          12-06.00# 
  2 Kane, Michael                Gilman               J12-06.00# 
  3 Owens, Spencer               Mount Hebron          11-06.00  
  4 Moores, Alex                 Quince Orcha         J11-06.00  
  4 Markley, Austin              John Carroll         J11-06.00  
  5 Yacynych, David              Mount Hebron         J11-00.00  
  6 Lindardi, Matt               McDonogh             J10-06.00  
  7 Rector, Evan                 Reservoir             10-06.00  
 -- Carroll, Robert              Damascus                    NH  
 -- Murphy, Jacob                Linganore                   NH  
 -- Jacques, Leonard             Archbishop C                NH  
 -- Richardson, Carl             Milford                     NH  
 -- Shipley, Samuel              Governor Tho                NH  
 -- Dunnigan, Connor             Mount Saint                 NH  
 -- Munce, Derek                 Milford                     NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
 Meet Record: # 22-10.75  1/30/2010   Justin Gross, McDonogh                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miles, Ian                   Mount Saint           22-11.25# 
  2 Boyce, Kaifa                 Gaithersburg          21-01.50  
  3 Kaiser, David                River Hill            20-09.75  
  4 Gruenwald, Nick              Georgetown P          20-01.75  
  5 Thomas, Ryan                 Milford               20-00.00  
  6 Brown, Dwayne                Mount Saint           19-11.00  
  7 Assoua, Gaston               James Hubert          19-08.00  
  8 Lewis, Darius                Seneca Valle          19-02.25  
  9 Dunbar, Victor               Friendship-E          18-11.00  
 10 Brown, Malcolm               Quince Orcha          16-09.75  
 -- Joaquin, Ephraim             Seneca Valle                ND  
 -- Drew, Dominic                Oakland Mill                ND  
 -- Bynum, Xavier                DuVal                       ND  
 -- Cartwright, Bryson           Milford                     ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================
 Meet Record: # 46-05.25  1/30/2010   Steve Waithe, Loch Raven                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Thomas, Ryan                 Milford               43-08.75  
  2 Boyce, Kaifa                 Gaithersburg          43-02.75  
  3 Britton, Jordan              Gilman                42-03.50  
  4 Nelson, Tyler                Paint Branch          41-05.75  
  5 Green,III, Darnley           Reservoir             41-02.75  
  6 Gruenwald, Nick              Georgetown P         J41-02.75  
  7 Kaiser, David                River Hill            40-09.25  
  8 Johnson, Darrian             Severna Park          40-02.50  
  9 Nieto, Javier                Col. Zadok M          39-08.50  
 10 Sosoo, Bryan                 Reservoir             37-08.00  
 11 Hoover-Hankerson, Bryson     Georgetown P          36-11.00  
 
Boys Shot Put
================================================================
 Meet Record: # 52-03.50  1/29/2011   Brian Uthe, Governor Tho                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chavis, Brendan              Mount Hebron          44-08.00  
  2 Betts, Nate                  Damascus              44-05.00  
  3 Dodson, Ben                  Linganore             43-11.50  
  4 Pickens, DJ                  Reservoir             43-10.00  
  5 Kuilan, Carlos               North East            42-01.50  
  6 Mackey, Kevin                North Harfor          42-01.00  
  7 Palmer, Neville              Georgetown D          41-00.50  
  8 Edwards, Sam                 Severna Park          38-01.00  
  9 Toula, Kevin                 Gaithersburg          36-07.50  
 -- Eubanks, Hunter              Mount Saint                 ND  
 -- Smith-Holmes, Jonathan       DeMatha Cath                ND  

Last Updated ( Saturday, 18 February 2012 18:49 )